Králíčci, morčata ,psi a jiné.To je mé hobby.Snad se vám tu líbí.

Zakrslý králík :Péče

4. února 2011 v 15:00 | majitelka blogu
Péče o zakrslýka
Králíčci jou velmi čistotná zvířátka a proto není péče o jejich srst náročná. Sami se pečlivě a často čistí, takže pokud nejsou nemocní, jejich srst je stále hladká a lesklá. Zvýšenou péči potřebují jen v době línání (línání= zvíře se zbavuje staré srsti, která je buď příliš teplá, nebo naopak nedostačující na zimu. I při chovu v místnosti králík pozná změnu ručního období.) Což je obvykle 2x do roka, kdy byste je měli několirát denně vykartáčovat, ne příliš tvrdým kartáčem. Zakrslého králíka byste neměli koupat.Králík má příliš hustou srst takže by mu dlouho trvalo než by uschnul a mohl by se nachladit. Pokud nemá váš králíček možnost dost hrabat, jeho drápky se neopotřebovávají, dorůstají příliš velké délky. Drápky by se mohly zalomit a krvácet, proto je potřeba je zastříhávat. Ke stříhání drápků by se měli používat speciální kleště,ale vystačíte si i s obyčejnými kleštičkama na nehty. Nejlépe je pracovat ve dvou. Jeden králíčka drží a druhý stříhá drápky. Dejte pozor, aby jste při stříhání nepostřihly cévku, která prochází drápkem. Způsobyly by jste tím králíčkovi velkou bolest a drápek by začal krvácet. (Cévku lze vidět, když se na drápek podíváte z boku.) Radši drápky stříhejte častěji a ne příliš blízko cévky. Pokud si na stříhání drápků netroufáte vůbec, navštivte veterináře, který vám názorně předvede, jak drápky správně stříhat. Můj králíček nemá stříhání drápků vůbec rád a ani po několika letech si na to nezvykl. Pokud ale pracujete ve dvou dá se to zvládnout. I když je králíček malý, má velkou sílu, hlavně v zadních tlapkách, proto je potřeba jej hodně pevně držet, ale přitom dávat pozor, abyste mu neublížili. Při stříhání drápků králíčka hlaďte a klidně a tiše na něj mluvte, bude ho to uklidňovat a stříhání bude lépe snášet. Na konec mu můžete dát i nějakou odměnu a nechat ho v klidu odpočivat v kleci.
Zakrslému králíkovy by jste občas měli zkontrolovat i zoubky. Pokud je má příliš dlouhé a vadí mu při jídle, zajděte sním k veterináři.Už sem s králíčkem byla na zkracování zoubků a neni to žádna hrůza,veterinář vezme specialní kleštičky a zoubky králíčkovi ucvakne do správné délky.

Péče o klec
Aby byl váš králíček zdravý a spokojený je nutné udržovat jeho klec v čistotě.
Jednou denně odstraňte nesnězenou potravu, vyměňte vodu v napáječce, dejte králíčkovi čerstvé seno. Obden vyčistěte celou klec, vyhoďte špinavé hobliny a místo nich dejte nové, vymyjte mističku na jídlo.
Jednou za měsíc by ste měli opláchnout celou klec v horké vodě. Pokud ale není klec znečistěná není třeba ji čistit každý měsíc. Pokud byl váš králíček nemocný, je potřeba celou klec pečlivě umýt a vydezinfikovat vhodným prostředkem, který dobře zabíjí bakterie a přitom nezanechává nepříjemný zápach, neboť zakrslý králík má velmi citlivý čumáček.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama